Podstawowymi, rutynowymi badaniami krwi są morfologia oraz biochemia. Lekarze weterynarii mogą z dużą dokładnością zmierzyć, także poziom niektórych minerałów czyli miedzi, cynku i selenu oraz witamin B, D i E. Określenie poziomu wapnia, fosforu, magnezu czy witaminy A jest natomiast niemożliwe, ponieważ jeśli trzeba są uwalniane do krwi z zapasów organizmu konia, a dokładniej z wątroby i kości. Z tego powodu wynik badania krwi może wydawać się prawidłowy, nawet jeśli u konia występuje niedobór wymienionych wyżej składników. Warto pamiętać, że parametry, które odbiegają od normy często są spowodowane zbyt bogatą lub ubogą dietą, a nawet stresem.
Jak często wykonywać badania krwi? Jeśli jesteś właścicielem zdrowego konia morfologię i biochemię krwi wraz z dodatkowymi minerałami oraz witaminami najlepiej regularnie wykonywać raz w roku. Jeśli natomiast Twój koń ma problemy zdrowotne lub jest starszy czy narażony na intensywną pracę badanie takie warto przeprowadzać częściej i zawsze w razie konieczności na przykład po wprowadzeniu leków lub suplementu, aby zweryfikować czy podjęte zmiany są skuteczne. W takiej sytuacji można ponownie zbadać wyłącznie interesujące nas parametry.
W celu uzyskania wiarygodnych wyników krew musi być pobrana w odpowiedniej ilości do sterylnej probówki przez lekarza weterynarii. Odbywać się to powinno najlepiej w godzinach porannych, a koń powinien być na czczo oraz zrelaksowany, ponieważ stres i wysiłek istotnie wpływają na parametry krwi. W celu porównania wyników ważne, aby czynność była przeprowadzona o podobnej porze oraz warunkach. Jeśli chodzi o porę roku badanie warto przeprowadzać przed okresem wymiany sierści na letnią lub zimową, aby w razie niedoborów przygotować organizm konia na obciążenie.
Co to tak właściwie jest morfologia i biochemia krwi? Otóż morfologia określa ilościowo krwinki czerwone, białe i płytki krwi. Na przykład niskie wartości krwinek czerwonych mogą świadczyć o anemii, a zbyt wysokie o odwodnieniu. Biochemia natomiast wskazuje poziomy różnych białek, enzymów, elektrolitów i innych biochemikaliów. Na przykład za wysokie wartości mocznika mogą świadczyć o zbyt białkowej diecie. Enzymami, na które warto zwrócić uwagę w biochemii są, enzymy wątrobowe czyli AST, ALP i GGT. Ich podwyższone wartości najczęściej wskazują na uszkodzenie wątroby, ale może to również świadczyć o zatruciu, zarobaczeniu lub nieodpowiedniej diecie.
Interpretacja wyników badań krwi nie jest prosta i wymaga obszernej, specjalistycznej wiedzy, dlatego nie należy tego robić na własną rękę. Tak samo wyrównanie braków witaminowo-mineralnych powinniśmy skonsultować ze specjalistą do spraw żywienia koni, ponieważ losowe podawanie suplementów może spowodować jeszcze większe niedobory i dysproporcje. Na przykład stosunek wapnia do fosforu (Ca:P) w diecie koni dorosłych powinien mieścić się w przedziale 1:1 do 3:1, ponieważ nadmiar fosforu wpływa niekorzystnie nie tylko na wchłanianie wapnia, ale i miedzi, żelaza, magnezu oraz cynku. Dodatkowo warto zwrócić uwagę czy podawana przez nas gotowa pasza treściwa jest dostosowana do wieku, stanu fizjologicznego i aktywności fizycznej czterokopytnego podopiecznego oraz pokrywa jego zapotrzebowanie na witaminy i minerały.