Górne drogi oddechowe łączą środowisko zewnętrzne i wewnętrzne organizmu konia, przez co układ oddechowy jest ciągle narażony na mikroorganizmy zawarte w powietrzu. Co ciekawe, kaszel u koni objawia się rzadziej niż u człowieka, dlatego przy niektórych chorobach układu oddechowego może nie występować. Do najczęstszych jego powodów należą schorzenia niezakaźne – alergiczne, które kojarzą się głównie z nawracająca chorobą obturacyjną płuc RAO (Recurrent Airway Obstruction), zwanym również COPD lub astmą. Wśród schorzeń alergicznych wyróżnia się, także zapalną chorobę dolnych dróg oddechowych IAD (Inflammatory Airway Disease of Horses) i letnią pastwiskową obstrukcyjną chorobę dróg oddechowych SPAOPD/SPRAO (Summer pasture-associated obstructive pulmonary disease).
Wyżej wymienione choroby łączy powstawanie stanów zapalnych dróg oddechowych wywołanych alergenem, które powodują nadprodukcję śluzu i skurcz mięśni oskrzeli, zwężając je oraz utrudniając przepływ powietrza. Leczenie polega na ograniczeniu kontaktu z alergenami oraz łagodzeniu objawów poprzez leki, a nawet zioła działające wspomagająco. Sprawdzą się tu koper włoski, podbiał, prawoślaz, igły świerku, babka lancetowata, mięta i tymianek, które wspierają rozrzedzanie śluzu, tym samym ułatwiając odkrztuszanie. Dodatkowo kwiat czarnego bzu, oregano i anyż zapobiegają procesom zapalnym działając kojąco na podrażnienia dróg oddechowych.
Jak wspomóc konia z problemami oddechowymi? 🤔
Największym źródłem aeroalergenów, endotoksyn i chorobotwórczych grzybów w postaci kurzu są siano i ściółka, dlatego tak bardzo ważna jest ich jakość. Ilość kurzu w sianie może zostać istotnie ograniczona przez jego zwilżenie przed karmieniem, a dodatkowo pomocne okażą się świeża trawa, sianokiszonki oraz peletowane pasze objętościowe. Bardzo ważne, aby koniom ze schorzeniami układu oddechowego zapewnić jak najczęściej dostęp do świeżego powietrza oraz możliwość przebywania w środowisku wolnym od kurzu – boksy angielskie to dobre rozwiązanie. Należy pamiętać, także o odpowiednim dopasowaniu energii w diecie, ponieważ wzmożone oddychanie zwiększa zapotrzebowanie konia na energię. Dodatkowo warto stosować dodatki paszowe bogate w kwasy omega-3 o działaniu przeciwzapalnym takie jak olej lniany czy siemię lniane. Brak zmiany środowiska i sposobu karmienia może prowadzić do nieodwracalnej choroby oddechowej konia, a nawet wyłączyć go całkowicie z użytkowania.