Podeszły wiek nie musi oznaczać specjalistycznego żywienia. Starsze konie w dobrym zdrowiu i kondycji ciała nie wymagają zmian w diecie. Sytuacja wygląda inaczej, gdy koń niespodziewanie chudnie i traci masę mięśniową. Należy wtedy ustalić przyczynę wykonując badanie krwi i kału. Zachęcam do przeczytania wpisu na naszym blogu pod tytułem “Badania krwi – jakie i kiedy wykonywać oraz kto powinien je interpretować?” (👉link). Może się okazać, że twój koń na coś choruje lub wymaga odrobaczenia. Dodatkowo, gdy zaobserwowałeś, że przy jedzeniu wypluwa kulki siana i rozsypuje paszę treściwą, warto sprawdzić też uzębienie. Powodem do zmartwień jest nie tylko utrata wagi. Na przykład problemy z wymianą sierści mogą świadczyć o chorobie Cushinga (PPID), a kruche kopyta o niedoborach witaminowych lub mineralnych.
Plan żywieniowy powinien uwzględniać nie tylko stan zdrowia konia, ale i jego aktywność. Wraz z wiekiem i ograniczeniem wysiłku fizycznego spada zapotrzebowanie na energię, zwłaszcza szybkouwalnianą, dlatego należy zredukować zawartość skrobi i cukrów w diecie starszego konia. W przypadku paszy treściwej warto postawić na produkt bezzbożowy, bogaty we włókno surowe i wysokiej jakości białko z dodatkiem oleju lnianego. Bardzo ważne, aby starszy koń miał najlepiej stały dostęp do miękkiego siana o małym udziale łodyg. W sytuacji, gdy zwierzę ma problem z jego pobraniem lub jest ono złej jakości świetnie sprawdzą się trawokulki, niemelasowane wysłodki buraczane i mesz. Taki dodatkowy, lekkostrawny posiłek pomoże zapobiec spadkom masy ciała, a co więcej dzięki formie papki po przygotowaniu, nawet konie z poważnymi problemami stomatologicznymi poradzą sobie z jego spożyciem.
Jak widać dieta końskiego seniora składa się głównie z włókna roślinnego rozkładanego przez bakterie w jelitach. W celu poprawy jego trawienia warto podawać drożdże paszowe, które pełnią rolę probiotyku i dbają o utrzymanie odpowiedniej mikroflory jelit. Zwiększają tym samym przyswajalność paszy, a jak już wiemy przemiana materii u starszych koni przebiega wolniej, przez co gorzej wykorzystują pożywienie. Kolejnym cennym dodatkiem żywieniowym jest siemię lniane, które osłania przewód pokarmowy i jest obfite w kwasy omega-3 wykazujące właściwości przeciwzapalne. Problemy zdrowotne koni w podeszłym wieku obejmują, nie tylko schorzenia pokarmowe. Wiele takich koni boryka się z bólami kostno-stawowymi, a więc suplementy wspierające aparat ruchu (MSM, glukozamina, kolagen) będą jak najbardziej przydatne. Bardzo ważna dla zachowania zdrowia i witalności jest witamina C, którą starszym koniom jest trudniej produkować. Najlepiej wybrać taką w formie naturalnej i dobrze przyswajalnej, czyli w postaci owocu dzikiej róży, czarnej porzeczki czy aronii. Dobrze jest też suplementować cynk i selen.
Podsumowując opieka nad starszym koniem to kompleksowy zakres działań. Obejmuje często wiele układów: pokarmowy, ruchowy, a w niektórych przypadkach też oddechowy. Procesy starzenia i idące za nimi problemy zdrowotne są nieuniknione, ale dzięki odpowiedniej diecie można zmniejszyć ich skutki oraz zadbać o jak najlepszą końską emeryturę <3