Otręby ryżowe pochodzą z procesu obróbki ryżu brązowego, w celu otrzymania ryżu białego i charakteryzują się wysoką zawartością tłuszczu, ponieważ zawierają aż 20-25% oleju ryżowego. Gamma-oryzanol to związek rozpuszczalny w tłuszczach, a najbogatszym naturalnym źródłem tej substancji jest wspomniany właśnie olej z otrębów ryżowych.
Suplementacja gamma-oryzanolu cieszy się dużym zainteresowaniem w żywieniu koni poddawanych instensywnemu wysiłkowi fizycznemu. Badania in vitro wykazały, korzystny wpływ tej substancji na uszkodzenia mięśni szkieletowych u koni w czynnym treningu. Gamma-oryzanol budzi, jednak kontrowersje w kwestii dopingu, ponieważ stymuluje rozwój muskulatury i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, co według niektórych może mieć bezpośredni wpływ na poprawę wyników sportowych koni biorących udział w zawodach.
Substancje uważane za doping ściśle określa najnowsza lista substancji zakazanych i kontrolowanych przez FEI (link znajdziecie pod artykułem 🧐). Gamma-oryzanol został z niej usunięty. Czy to oznacza, że może być stosowany u koni sportowych w trakcie zawodów?
W celu rozwiania wątpliwości przyjrzyjmy się jeszcze kwestii jak gamma-oryzanol wpływa na podwyższenie poziomu testosteronu we krwi figurującego na liście substancji kontrolowanych przez FEI. Otóż badania przeprowadzone na koniach wytrzymałościowych karmionych gamma-oryzanolem wykazały, że w żadnym momencie poziom testosteronu w ich moczu lub surowicy nie wzrósł powyżej krytycznego (próg dopingowy określony przez FEI). Co ciekawe inne badania na zwierzętach sugerują, że gamma-oryzanol może nawet zmniejszać produkcję testosteronu.
Podsumowując…
Nie ma uzasadnienia dla którego konie musiałaby przestać spożywać pasze zawierające w swoim składzie otręby ryżowe tym bardziej stanowiące tylko część ich receptury. Spożycie tak niewielkich ilości tego związku w codziennej diecie konia jest całkowicie bezpieczne i nie jest wymagana karencja w spożywaniu paszy przez konia przed zawodami. Zgodnie z prawem gamma-oryzanol pochodzący z frakcji lipidowej otrąb ryżowych można stosować u koni sportowych, ponieważ został usunięty z listy zabronionych substancji dopingujących FEI. Według najnowszej wiedzy gamma-oryzanol nie ma, również bezpośredniego wpływu na poprawę wyników sportowych koni biorących udział w zawodach i wzrost poziomu testosteronu w moczu oraz krwi.
>Lista niedozwolonych dla koni substancji (ang. Equine Prohibited Substances List)<