/

Od czego się zaczęło – czyli więcej o gryzakach Grassland…

Od czego się zaczęło – czyli więcej o gryzakach Grassland…

Nie wszyscy wiedzą, ale przygoda firmy Grassland rozpoczęła się od sprzedaży gryzaków z kwiatowymi i ziołowymi posypkami dla koni. W skrócie to naturalne zabawki do powieszenia w boksie, które zwalczają nudę i równocześnie smakują koniom. Podstawę gryzaka stanowi drewno brzozowe lub wierzbowe - dlaczego akurat takie i jakie korzyści płyną ze stosowania gryzaków?

Stres i nuda związana z zamknięciem w boksie prowadzi do powtarzających się negatywnych zachowań konia, czyli tak zwanych nałogów. Możemy zaliczyć do nich przede wszystkim tkanie, łykanie czy nawet kopanie w drzwi i chodzenie w kółko. Są to zachowania niegroźne dla człowieka, ale mogą szkodzić samemu koniowi i prowadzić w przyszłości do problemów zdrowotnych. Na przykład tkanie nadmiernie obciąża przednie nogi i stawy, z kolei łykanie prowadzi do problemów z układem pokarmowym. 

Im więcej czasu koń przebywa w boksie tym bardziej jest narażony na wymienione wyżej zachowania, dlatego warto znać kreatywne sposoby na zajęcie mu czasu. Jednym z takich rozwiązań jest Gryzak Grassland, który stanowi bezpieczne zajęcie dla koni nerwowych i tych mających tendencję do nabywania nałogów. Produkt składa się z pieńka wykonanego z drzewa brzozy lub wierzby i jest pokryty izomaltem oraz wybranymi ziołami i kwiatami. 

Dlaczego drewno brzozowe i wierzbowe? Tajemnica gryzaków Grassland polega na tym, że kora pieńka i kwiatowo-ziołowa posypka stanowią bogate źródło naturalnych składników odżywczych. Kora wybranych drzew jest na tyle miękka, że konie mogą ją obgryźć jednocześnie zyskując korzyści zdrowotne. Kora brzozy wspomaga pracę nerek, wykazuje działanie detoksykujące oraz stymuluje syntezę kolagenu, dlatego przede wszystkim okaże się pomocna przy schorzeniach stawów lub złamaniach kości. Kora wierzby nazywana naturalną aspiryną działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, a nawet przeciwgorączkowo, ponieważ zawiera kwas salicylowy. 

A co kryje się pod nazwą izomalt? To naturalny zamiennik cukru pozyskiwany, również z buraków cukrowych. Jest prawie o połowę mniej kaloryczny i słodki niż zwykły cukier, dzięki czemu charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym oraz stanowi doskonałą alternatywę dla koni z cukrzycą czy insulinoopornością. Dodatkowo nie wpływa na smak gotowych produktów, a jego łagodna słodycz podkreśla smak ziół i kwiatów stanowiących posypkę gryzaka.

Otrzymujemy, również pytania: “Czy jest możliwe żeby koń zaczął łykać od gryzaka?”. Tak jak zostało wyjaśnione wyżej powtarzające się negatywne zachowania konia takie jak łykanie są objawem stresu i nudy związanego z zamknięciem w boksie. Gryzaki Grassland zostały stworzone z myślą by niwelować stres i nudę, a przy tym zapobiegać niepożądanym zachowaniom u koni. Należy, jednak pamiętać, aby wymienić pieniek, gdy koń obgryzie całą posypkę wraz z korą ze względu na higienę i dbałość o jego zdrowie <3

Anna Porożyńska

Przypisy:

Malinowska, Magdalena, Elżbieta Sikora, and Jan Ogonowski. "Ekstrakt z brzozy jako źródło substancji biologicznie czynnych." Przemysł Chemiczny 93.9 (2014): 1548-1551.
Mickunas, W. "Narowy koni użytkowych pod siodłem, do amatorów jazdy konnej cd." Koń Polski 26.2 (1991).
Pawelek, L. "Kora wierzby." Konie i Rumaki 07 (2012).
Pikula, R. "Nałogi i narowy u koni." Koń Polski 23.5 (1988).