Na początku warto sprawdzić, czy koń dostaje odpowiednią ilość i rodzaj pożywienia w stosunku do wykonywanej pracy oraz masy ciała. Bardzo duże znaczenia ma tutaj metabolizm. Konie o szybkiej przemianie materii mogą pobierać duże ilości paszy treściwej mimo niezadowalającego wyglądu i najczęściej nie wykorzystują dobrze zbóż takich jak owies czy jęczmień. Przez gorsze przyswajanie i wykorzystywanie posiłków takie konie mają zwiększone zapotrzebowanie na białko oraz inne składniki pokarmowe, dlatego aby je pokryć powinniśmy użyć większych dawek produktu niż zalecane na opakowaniu.
Co, jednak gdy koń chudnie mimo odpowiedniej ilości zadawanego pożywienia? 🤔 Powodem nieodpowiedniej kondycji może być zła jakość paszy objętościowej oraz treściwej. Ze względu na budowę układu pokarmowego koni podstawowym składnikiem ich diety powinna być pasza objętościowa, czyli siano lub zielonka w ilości 1-2% masy ciała. Osobniki chude ze słabym umięśnieniem potrzebują wysokiej jakości włókna, dlatego w przypadku siana gorszej jakości dietę warto uzupełnić o trawokulki. Zaleca się, także podawanie probiotyków, które wspomagają trawienie i fermentację włókna. Duże znaczenie ma przede wszystkim ilość i skład aminokwasowy białka, który decyduje o rozwoju masy mięśniowej, dlatego należy zwrócić uwagę czy podawane przez nas pasze zawierają komponenty o wysokiej wartości biologicznej białka takie jak: lucerna, groch, otręby ryżowe czy śruty poekstrakcyjne. Nie zapominajmy, również o odpowiednim udziale witamin oraz makro- i mikroelementów.
Dodatkowo przyrostowi masy ciała sprzyja zwiększenie kaloryczności posiłku o ok. 20%, na przykład poprzez zwiększenie udziału paszy treściwej w diecie lub jej zmiana na bardziej kaloryczną. Niekoniecznie dobrym rozwiązaniem jest zadawanie owsa, ponieważ zawiera dużo skrobi, a jego białko nie jest bogate w wartościowe aminokwasy egzogenne. Łatwym i bezpiecznym sposobem na zwiększenie gęstości energetycznej pokarmu, przy jednoczesnej redukcji ilości skrobi, jest suplementacja olejem lnianym w ilości 8% w mieszance treściwej. Przy takiej zawartości nie zaobserwowano negatywnego wpływu na strawność i pobieranie paszy u koni.
W celu utrzymania konia w zadowalającej kondycji każdy właściciel powinien pamiętać o podstawowych zasadach żywienia, czyli podawaniu pasz w niewielkich i częstych porcjach umożliwiających efektywne wykorzystanie paszy. Bardzo ważne jest, również zapewnienie stałego dostępu do czystej, pitnej wody, ponieważ jej brak zmniejsza apetyt oraz strawność składników pokarmowych. Jeśli zauważycie, że wasz jednorożec 🦄 traci na wadze mimo spełnienia powyższych zasad i podawania odpowiedniej ilości dobrej jakości pasz, a nawet stałego dostępu do siana może to wynikać z problemów zdrowotnych takich jak: wrzody, zaburzenia wchłaniania, pasożyty, problemy z zębami czy choroby metaboliczne (zespół Cushinga zwłaszcza u starszych koni). W takim wypadku należy sięgnąć po poradę weterynarza 🩺